Co daje dziecku układanie klocków?

14-04-2022

Układanie klocków - przyjemność i wielkie korzyści

Pierwsze dziecięce próby z klockami polegają przeważnie na dopasowywaniu elementów. Choć wyglądają zazwyczaj niepozornie to uczą logicznego myślenia oraz rozwijają myślenie przyczynowo - skutkowe. Odpowiednio dobrane do wieku klocki sprawią, że proces uczenia się będzie jednocześnie zabawą. Dzięki temu dziecko naturalnie przyswaja pewne umiejętności. Warto pamiętać, że same klocki nie muszą służyć jedynie do budowania. Mogą stać się elementem służącym do nauki matematyki czy podstawowych własności jak np. kolory czy kształty.
Klocki rozwijają także myślenie przestrzenne, które jest bardzo przydatną umiejętnością. W przyszłości może wpłynąć na rozwijanie kompetencji matematycznych, przyda się także podczas tworzenia prac plastycznych czy podczas zabaw ruchowych.

 

co daje zabawa klockami

Wartość, która najczęściej przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o układaniu klocków to rozwijanie wyobraźni. To niesamowite, jak te małe elementy w oczach dziecka mogą stać się częścią niesamowitej budowli. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, a pomaganie im w realizowaniu szalonych projektów tylko ją pogłębia. To także świetny sposób na wyrażenie siebie. Podczas tworzenia kolejnych szalonych konstrukcji musimy się trzymać tylko jednej zasady - nie ma rzeczy niemożliwych.

Poza swobodną zabawą warto czasem ułożyć konstrukcję według instrukcji. Tak, takie układanie także niesie ze sobą korzyści. Uczy przede wszystkim skupienia uwagi oraz realizowania poleceń. Choć może wydawać się, że jest to swojego rodzaju ograniczenie, szczególnie kiedy wcześniej była mowa o korzyściach płynących z budowania z wyobraźnią, jest to jednak bardzo ważny element funkcjonowania w przedszkolu oraz szkole.


Zarówno planowanie jak i budowanie z wyobraźni przynoszą wspólną korzyść. Uczą dziecko cierpliwości. Pokazują jak daleka droga potrzebna jest aby z pojedynczych elementów powstało wymarzone autko czy samolot.

Układanie klocków z dzieckiem - sposób na spędzenie czasu razem

Zabawa klockami w grupie zarówno między dziećmi jak i z dorosłymi rozwija umiejętności społeczne. Uczy jak funkcjonować wspólnie, pomaga dostrzec zalety pracy grupowej. Wspólna zabawa to także świetny sposób na zacieśnienie więzi. Nic tak nie cieszy, jak postawienie wymarzonej konstrukcji razem.